Fit Together - Fittogether.com.tr
Kar soğuğunda sıcacık bir fincan salep ile içinizi ısıtmaya ne dersiniz?


Salep, özellikle içimizin üşüdüğü kış günlerinde bizi ısıtacak en güzel içeceklerdendir. Salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarına verilen bir isimdir ve gerçeği aktarlarda bulunur. 


Gerçek salebin faydaları ise onun niye bu kadar değerli olduğunu gösterir. İshal, mide-bağırsak iltihaplanmaları, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Glikomannan denilen bir tür mide şişirici özelliğe sahip lif içeriyor. Bu sebeple tokluk hissini artırarak iştahı baskılıyor. Aynı zamanda güç, kuvvet veriyor. Böylece gün içinde veriminizi de arttırır. 


Salep içme için en doğru zamanı öğlen ve akşam arasındadır. Saat 4 veya 5 civarı içilen 1 bardak salep hem iyi bir ara öğün olur, hem de bizi tok tutarak akşam daha az yememize yardımcı olur. 


Gerçek salep pahalıdır; fakat aroması kuvvetli olduğu için az miktarlarda kullanılması yeterlidir. Piyasada hazır satılan saleplerin içinde katkı maddesi ve yüksek miktarda nişasta bulunduğu için sürekli tüketilmemelidir. Bu sebeple dışarıda şeker ve nişasta içmek yerine kendi salebinizi yapmanızı öneriyoruz.


Kendi salebini hazırlamak isteyenler için ev yapımı salep tarifi:

  • MALZEMELER
  • 1 fincan süt
  • ½ çay kaşığı toz salep
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tarçın veya çubuk tarçın (isteğe bağlı)
  • TARİF:
  • Salep, bir fincan sütle karıştırılır. Kısık ateşte yavaşça ve sürekli karıştırılarak pişirilir. Boza kıvamına geldiğinde ateşten indirilir, şeker ilave edilerek karıştırılır. Şekersiz içmek istiyorsanız toz tarçın da karıştırabilirsiniz veya pişerken aromasının geçmesi için çubuk tarçınla beraber pişirebilirsiniz. Tüketirken isteğe bağlı üzerine toz tarçın serpebilirsiniz. Afiyet olsun.