Fit Together - Fittogether.com.tr
Steve Jobs Yöntemi Toplantı : Walking Talking

Apple kurucusu Steve Jobs toplantılarını Kaliforniya parklarında  yürüyüş yaparak gerçekleştirmesi ile meşhurdur.  Son zamanlarda Facebook  kurucusu  Mark Zuckerberg’ inde  toplantılarını açıkhava da yürüyüş  esnasında gerçekleştirdiği  gözlenmektedir.  İş hayatındaki bu uygulamalar “ walking talking”  denilen bu toplantılar ile ilgili araştırmalar yapılmasını  tetiklemiştir. 

Birçok araştırma düzenli egzersiz yapmanın, beynin bilişsel fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi olduğunu defalarca kanıtlamıştır. “Journal of Experimental Psychology: Learning Memory and Cognition” dergisinde yayınlanan Standford Üniversitesi Profesörleri Marily Oppozzo  ve Daniel Swartz tarafından yürütülen  araştırma da  yürüyüş yaparken veya otururken yapılan  toplantıların performansının  ölçülmesi  hedeflenmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre,  yürüyüş yaparken yapılan toplantılarda yaratıcılık oranının % 60 daha fazla olduğu gözleniyor.  Araştırmacıları şaşırtan sonuç ise bu yürüyüşlerin  dışarıda açıkhavada yapılması veya içerde koşu bandı üzerinde iken yapılması arasında bir fark olmayışıdır. 

Araştırmada hem yürüyüş esnasında, hemde yürüyüşten sonra bir süre daha yaratıcı düşünce performansının yüksekliği gözlenmektedir. 

Yaratıcı düşünce ve yeni fikirlerin bulunması konusunda verimlilik artışı sağlayan yürüyüş,  konsantre olarak yapılması gereken dikkat gerektiren işlerde aynı aynı olumlu performansı sağlamıyor  hatta  tersine olumsuz bir sonuç doğuruyor.

Sonuç olarak yeni fikirlere, yaratıcı düşüncelere ihtiyacımız olan beyin fırtınası şeklinde olması gereken  toplantıları yürüyerek yapmak faydalıdır. 

Yürüyüş toplantılarının diğer faydalarını özetleyecek olursak;

1-Gün boyu oturarak iş yapan çalışanların aktivite seviyesini arttırır,

2-Katılımcıların enerji seviyelerini yükseltir,

3-Fiziksel, zihinsel ve mental sağlığın gelişmesine katkı sağlar,

4-Yanyana yürüyüş hiyerarşinin yarattığı olumsuz etkileri kaldırır,

5- Aynı yöne doğru yürümek kişilerarası ilişkinin olumlu yönde gelişmesini sağlar,

6- Yaratıcılığı  olumlu yönde etkiler,

7-Özellikle dışarda yapılan yürüyüş toplantıları  “ sıkıcı ve vakit kaybı” olarak görünen toplantıların  daha eğlenceli olmasını sağlar.

Bu hafta  siz de Steve Jobs’ un yönetmini uygulayarak çalışanlarınız  ile yürüyüş toplantısı yapmaya ve sizde nasıl bir etki yaratacağını deneyimlemeye ne dersiniz?